Dentysta Kielce

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to rodzaj leczenia, który zaleca się w przypadku trudnych ekstrakcji oraz resekcji. Wielu osobom usuwanie zęba kojarzy się z ogromnym bólem i strachem. Nic bardziej mylnego, ponieważ w naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy nowoczesne narzędzia oraz innowacyjne metody znieczulenia. Dzięki temu każda ekstrakcja zęba wykonana jest z niezwykłą precyzją, a pacjent nie musi obawiać się o ból. Wykonując nawet najbardziej skomplikowaną ekstrakcję zęba w Ideal Dent pacjent czuje się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Masz problem z bolącym zębem? W takim razie nasz gabinet stomatologiczny czeka na Ciebie!

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

W chirurgii stomatologicznej wykonywany jest szereg zabiegów i operacji, związanych z urazami oraz chorobami jamy ustnej. Jest to gałąź dentystyki, która łączy za sobą zabiegi dentystyczne z chirurgią. Jest to bardzo rozległa dziedzina, a jej zabiegi wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych chirurgów stomatologów, posiadających odpowiednią wiedzę i umiejętności. Chirurg stomatolog jest lekarzem, który specjalizuje się w operacyjnym usuwaniu zmian chorobowych jamy ustnej. Nasi chirurdzy stomatologiczni korzystają z najnowszych technologii, które włączają do procesu leczenia. Dzięki temu każdy zabieg, wykonany w naszym gabinecie stomatologicznym jest wykonywany bardzo precyzyjnie, sprawnie i bezpiecznie. Co za tym skutkuje, nasi pacjenci przechodzi po nich o wiele krótszą rekonwalescencję.

Jak przebiega usuwanie zębów? Ekstrakcja w Ideal Dent

Na samym początku w naszym gabinecie stomatologicznym oprócz szczegółowego wywiadu wykonujemy zdjęcie panoramiczne, które pozwala na zaplanowanie leczenia. Tylko na takiej podstawie pracujący u nas lekarz jest w stanie określić dokładne położenie zęba oraz przebieg jego korzeni. Na tym etapie pacjent jest poinformowany o możliwościach odbudowy braków powstałych po ekstrakcji oraz o przewidywanych kosztach. Decyzja o usunięciu zęba to ostateczność i podejmujemy ją tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie uratować zęba. Każdy z naszym pacjentów musi wiedzieć, że nasze zabiegi wykonujemy jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie ma mowy o odczuwaniu bólu. Możesz nam w pełni zaufać – nasi lekarze to prawdziwi profesjonaliści, którzy zadbają o Twój komfort, bezpieczeństwo i zdrowie.

Ekstrakcja zęba – kiedy należy bezwzględnie usunąć ząb?

Mimo tego, że większość zębów da się wyleczyć, to zdarzają się sytuację, że ekstrakcja zęba jest wręcz niezbędna. Między innymi jest to:

 • zgorzel miazgi zębowej lub martwica
 • nadliczbowa ilość zębów bądź dodatkowo zatrzymane zęby
 • trzy zęby
  choroby dziąseł
 • Chory ząb
  silne infekcje
 • Zdrowy ząb
  urazy mechaniczne
 • korekcja wady zgryzu
 • Ekstrakcja zęba może wystąpić po urazach mechanicznych. Zawsze, gdy następuje taka konieczność, stomatolog dokonuje dokładnych oględzin zęba, jamy ustnej oraz wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Usuwanie zębów to również bardzo częsta sytuacja przy wadach zgryzu. Przy zakładaniu aparatu ortodontycznego stomatolog może podjąć decyzję o usunięciu jednego bądź kilku zębów. Przyczyną do ekstrakcji zębów jest także silna infekcja, której nie da się już wyleczyć w żaden sposób. Aby nie dopuścić do pogłębienia stanu zapalnego, stomatolog może podjąć decyzję o usunięcia zęba.

Kiedy nie można wykonać ekstrakcji zęba?

Obecnie stomatologia jest skoncentrowana na zaawansowanym leczeniu zachowawczym, dzięki któremu zminimalizowana jest konieczność wyrwania zęba. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii i specjalistycznych akcesoriów stomatologicznych. Stomatolog, korzystający z innowacyjnego sprzętu, bez najmniejszego problemu jest w stanie pomóc swojemu pacjentowi na zachowanie estetyki uśmiechu oraz w tym, aby przeciwdziałać zanikowi kości po wyrwaniu zęba jak i przemieszczenia się zębów sąsiadujących. Czasami zdarzają się sytuacje, że pomimo wskazań do przeprowadzenia ekstrakcji nie jest ona możliwa i wyrwanie zęba nie może być przeprowadzone. Do wykonania tego zabiegu chirurgicznego istnieje kilka przeciwwskazań, zarówno bezwzględnych, jak i względnych. W przypadku przeciwwskazań bezwzględnych ekstrakcja zęba nie jest w ogóle możliwa, natomiast w przypadku przeciwwskazań względnych usunięcie zęba nie jest możliwe w danym momencie i konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego zabiegu.

Przeciwwskazania:
 • Przeciwwskazania bezwzględne do ekstrakcji zęba:

  – bezpośrednie sąsiedztwo guza nowotworowego

  – kuracja bifosfonianami

  – radioterapia głowy i szyi

 • Przeciwwskazania względne do ekstrakcji zęba:

  – opryszczka

  – białaczka

  – hemofilia

  – przewlekłe wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej

  – cukrzyca

  – choroby serca

  – nadczynność tarczycy

  – menstruacja

  – choroby wątroby

  – przyjmowanie leków, które zmniejszają krzepliwość krwi

  – ostry stan zapalny dziąseł

Postępowanie po usunięciu zęba

Po usunięciu zęba zębodół wypełnia się krwią, która krzepnie. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie procesu gojenia się rany. Pacjent może po wykonanym zabiegu odczuwać dyskomfort, który zmniejsza się w przeciągu kolejnych dni. Bardzo ważne jest to, aby po wykonanej ekstrakcji zęba należy przegryzać tampon zabezpieczający zębodół przed około pół godziny. Trzeba mieć na uwadze, że niewielkie krwawienie może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po zabiegu. W przypadku, gdy krwawienie jest obfite bądź utrzymuje się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim stomatologiem. Dodatkowo przez dwie godziny po ekstrakcji zęba nie wolno jeść i pić. Należy wystrzegać się palenia papierosów, które przyczyniają się do nasilenia krwawienia i utrudniają proces gojenia się rany. Przez 24 godziny po ekstrakcji nie wolno spożywać gorących pokarmów i napojów, nie wolno pić alkoholu czy płukać jamy ustnej. Unikaj też wysiłku fizycznego. Przez kilka dni po usunięciu zęba zalecane jest spożywanie miękkich pokarmów, które nie wymagają intensywnego żucia. W stopniowy sposób wracaj do normalnej diety i oszczędzaj okolice usuniętego zęba. W naszym gabinecie stomatologicznym ekstrakcja zęba to czysta przyjemność! Dzięki doświadczonym lekarzom cały zabieg przebiegnie w sposób komfortowy i w pełni bezpieczny. Po wykonanej ekstrakcji stomatolog udzieli niezbędnych rad oraz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości!