Dentysta Kielce

Endodoncja – leczenie kanałowe
pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne pozwala na wyleczenie i zachowanie w jamie ustnej zęba, który bez wykorzystania tej metody musiałby zostać poddany ekstrakcji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że obecnie leczenie endodontyczne wygląda zupełnie inaczej, niż miało to miejsce kilka lat wcześniej. Kiedyś leczenie kanałowe było bolesnym i rozciągniętym w czasie procesem terapii. Pierwszym punktem było chemiczne zatruwanie miazgi zębowej, której usunięcie następowało podczas kolejnej wizyty. Obecnie dzięki zastosowaniu najwyższej klasy mikroskopów, leczenie kanałowe przeprowadzamy w naszym gabinecie podczas jednej wizyty. Krótszy proces leczenia wiąże się także z zastosowaniem nowoczesnej technologii diagnostycznej, takiej jak endomotor do oceny długości kanału, zdjęcia RTG oraz praca w lupach. To wszystko sprawia, że leczenie kanałowe przebiega w sposób bezpieczny i przede wszystkim komfortowy dla pacjenta.

Co to jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej, która zajmuje się leczeniem tych zębów, których miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Leczenie endodontyczne polega na precyzyjnym opracowaniu oraz oczyszczeniu kanału zębowego z zainfekowanej miazgi, przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Stomatolog wypełnia oczyszczone i dokładnie opracowane kanały płynną gutaperką, która jest materiałem pochodzenia naturalnego, dobrze tolerowanym przez organizm. W naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy leczenie kanałowe na najwyższym poziomie. Dzięki ogromnej wiedzy i nowoczesnemu sprzętowi, pozwalamy naszym pacjentom uniknąć bólu oraz zachować ząb przez wiele lat.

Leczenie próchnicy Kielce

Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Tak naprawdę endodontyczne leczenie zębów jest następstwem długo nieleczonej próchnicy. Niemniej jednak leczenie kanałowe to także alternatywa do ekstrakcji zęba w przypadku:

– rozwoju bakterii beztlenowych

– pęknięcia

– złamania

– zaawansowanego zapalenia tkanek, które otaczają korzenie zęba

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Do głównych przeciwwskazań do wykonania leczenia endodontycznego należy:

– hemofilia

– zapalenie wsierdzia

– niektóre z chorób reumatycznych

– zaburzenia psychiczne

– ciąża (kobiety w ciąży przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym powinny skonsultować się ze swoim ginekologiem)

Leczenie zębów w Klinice w Kielcach

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – krok po kroku

Endodoncja mikroskopowa w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności usunięcie zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest uważana obecnie za jedną z najbardziej dokładnych metod, ponieważ mikroskop umożliwia dokładnie opracowanie zębowych, dzięki swojemu nawet 25-krotnemu powiększeniu i odpowiedniemu oświetleniu pola zabiegowego. W naszym gabinecie stomatologicznym przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego dokładnie diagnozujemy zmiany chorobowe. Stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem, standardowe badanie jamy ustnej oraz diagnostykę radiologiczną. Zdjęcia RTG pozwalają na podgląd wewnątrz zęba, dokładne rozpoznanie problemu oraz na wstępną ocenę kanałów korzeniowych. Jak krok po kroku przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem? Etapy leczenia endodontycznego to:

  • podanie silnego znieczulenia miejscowego, przez które pacjent nie będzie odczuwać dolegliwości bólowych i dyskomfortu
  • otwarcie zęba, dokładnie usunięcie próchnicy oraz wykonanie dojścia do kanałów korzeniowych. Poprzez założenie specjalnej osłony gumowej, czyli koferdam odizoluje nadmiar śliny od okolicy komory zęba, co zapobiegnie zakażeniom
  • usunięcie miazgi z komory i kanałów, poszerzenie ich poprzez specjalne pilniki oraz zdezynfekowanie roztworem podchlorynu sodu, usuwającym bakterie i pozostałą miazgę. Tutaj warto wspomnieć, że stomatolog w trakcie zabiegu wielokrotnie sprawdza długość kanałów przy użyciu endometru, co pozwala na jak najbardziej dokładnie opracowanie oraz zwiększenie powodzenia leczenia oraz opracowanie i oczyszczenie kanałów.
  • następnym krokiem po zdezynfekowaniu i opracowaniu kanały zostają dokładnie osuszone oraz szczelnie wypełnione przez biokompatybilną gutaperkę, która zapobiega ponownemu zakażeniu
  • na tym etapie ząb z opracowanymi kanałami korzeniowymi zostaje odbudowany tradycyjnym wypełnieniem bądź uzupełnieniem protetycznym
  • na koniec efekt leczenia weryfikowany jest kolejnym zdjęciem radiologicznym

Powtórne leczenie endodontyczne

Czasami leczenie kanałowe może zakończyć się niepowodzeniem i konieczne jest jego powtórzenie. Ten proces nazywany jest reendo. Reendo wykonuje się w sytuacjach, kiedy pacjent po leczeniu kanałowym nadal odczuwa ból zęba. Na podstawie zdjęcia RTG stomatolog decyduje o tym, iż konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenie endodontycznego. Jest to niezbędne w takich przypadkach jak np.:

– pojawienie się stanu zapalnego

– obrzęk wokół zęba

– wysiek ropy

– złamanie bądź pęknięcie korony

– infekcja bakteryjna w obrębie tkanek około zębowych

– ból

– perforacja komory zęba lub korzenia

– nieprawidłowe przeprowadzenie wcześniejszego leczenia kanałowego

– zmiany widoczne na zdjęciach RTG

Leczenie kanałowe w Kielcach

Leczenie kanałowe Kielce – kanałowe leczenie zębów w Ideal Dent

Jak widać, współczesne leczenie kanałowe jest bezbolesne i w pełni komfortowe dla pacjenta. W naszym gabinecie zrobimy wszystko, aby leczenie endodontyczne przebiegło w jak najlepszych warunkach. Nasz lekarz endodonta wyjaśni cały przebieg procesu oraz zadba o właściwe znieczulenie dla każdego pacjenta. Nowoczesna endodoncja to nic strasznego – leczenie endodentyczne pod mikroskopem pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza komory zęba oraz kanałów, a przy pomocy endometrowi, stomatolog endodonta może w precyzyjny sposób dokonać pomiaru ich głębokości. Gwarantujemy, że wbrew obawom warto zdecydować się na leczenie endodontyczne w naszym gabinecie!

Profesjonalna endodoncja w Kielcach

FAQ – leczenie endodontyczne

 
1. Czy leczenie endodontyczne boli?

Nie, leczenie endodontyczne nie boli. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele znieczuleń, które pozwalają na przeprowadzenie leczenia kanałowego praktycznie bez bólu.

2. Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Nowoczesne techniki, które stosowane są również w naszym gabinecie stomatologicznym pozwalają na zakończenie leczenia kanałowego na jednej wizycie.

3. Czy ząb po leczeniu kanałowym jest martwy?

Tak. Każdy ząb, który zostanie zakwalifikowany do leczenia kanałowego jest zębem martwym. Jest on pozbawiony nerwów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co nie posiada zdolności do obrony czy regeneracji.

4. Czy to prawda, że ząb po leczeniu endodontycznym jest bardziej kruchy?

Tak, zęby po leczeniu endodontycznym są martwe, przez co nie podlegają procesom odżywczym. Konsekwencją tego jest to, że stają się one bardziej kruche, niż zęby żywe.

5. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Tak naprawdę skuteczność leczenia kanałowego w największym stopniu zależy od tego, jak dokładnie zostaną opracowane kanały zębowe. Poprzez użycie mikroskopu endodonta może w precyzyjny sposób przeprowadzić ten etap i dostrzec niewidoczne dla gołego oka pęknięcia dnia komory zęba.