Dentysta Kielce

Licówki

Licówki to jedna z podstawowych metod odbudowy protetycznej. Cieniutkie płatki wykonane z różnych materiałów (0,5 – 0,7 mm) zakłada się na powierzchnię policzkową lub wargową zębów. Zabieg jest dość szybki i całkowicie bezbolesny, a jego efektem jest poprawa estetyki. Dzięki licówkom możesz skorygować rozmiar, kształt lub kolor zębów oraz ukryć trwałe przebarwienia.

W naszej klinice szybko i komfortowo wykonasz perfekcyjne licówki. Kielce (ul. Kazimierza Wielkiego 33) – to właśnie tutaj znajdziesz pomoc doświadczonego lekarza stomatologii estetycznej. Pomożemy Ci pozbyć się kompleksów i zyskać zupełnie nowy, biały uśmiech, który doda Ci pewności siebie i pozwoli cieszyć się wymarzonym wyglądem! Pragniesz uzyskać efekt pięknego śnieżnobiałego uśmiechu? Sprawimy, że Twój biały uśmiech zachwyci każdego, kto tylko go zobaczy!

Co to są licówki?

Licówki to uzupełnienie protetyczne, które ma postać cieniutkich łusek. Płatki te na stałe przykleja się do licowej (przedniej) części pojedynczych zębów. Wcześniejsze przygotowanie powierzchni oraz zastosowanie specjalnych cementów kompozytowych pozwalają zyskać odpowiedni kształt zęba i jego prawidłowe położenie. To pozwala skorygować pęknięcia, drobne ukruszenia, duże wypełnienia stomatologiczne i inne niedoskonałości oraz uzyskać śnieżnobiały kolor tuż po zejściu z fotela dentystycznego. Chcesz skutecznie poprawić wygląd zębów i ich kolor? W takim razie licówki zębowe są stworzone dla Ciebie! Sprawdź, jakie są rodzaje licówek.

Rodzaje licówek

Licówki przykład
 • Licówki akrylowe

  Nakładki powstają z polimeru akrylu. Jest to sztuczny materiał, który jest w miarę niedrogi, ale niezbyt trwały. Licówki akrylowe mogą stać się rozwiązaniem tymczasowym. Możesz je zastosować np. gdy ukruszy się lub pęknie Ci ząb i chcesz szybko ukryć niedoskonałość.

 • Licówki kompozytowe

  Licówki kompozytowe wykonuje się z materiału, który przypomina wypełnienia stosowane w stomatologii zachowawczej. Cieniutki płatek kompozytowy pozwala ukryć drobne niedoskonałości, a jego trwałość waha się w granicach od 2 do 5 lat.

 • Licówki porcelanowe

  Licówki porcelanowe dają doskonały efekt kosmetyczny. Są wykonane z płatka porcelany, który ładnie odbija światło. To sprawia, że takie nakładki praktycznie w ogóle nie różnią się od naturalnych zębów (nikt z Twojego otoczenia nie powinien dostrzec implantów). Ich zaletą jest wysoka trwałość – są odporne na ścieranie i przebarwienia. Porcelana nie chłonie barwników z napojów i pożywienia, nie tworzy się na niej płytka nazębna. Przez wiele lat będziesz cieszyć się dokładnie takim samym uśmiechem, jak tuż po zejściu z fotela dentystycznego. Licówki porcelanowe wytrzymują od około 8 nawet do kilkunastu lat. Ciesz się efektem naturalnych zębów i postaw na założenie licówek.

 • Licówki pełnoceramiczne

  Licówki pełnoceramiczne są zbudowane z kilku warstw (mają podobną budowę jak naturalne zęby, ponieważ składają się z warstwy szkliwa i zębiny porcelanowej), dlatego wyróżniają się bardzo dużą trwałością i odpornością. Licówki z cyrkonu są bardzo twarde, a zarazem przyjazne dla tkanek zębowych. Przed ich założeniem niepotrzebne jest szlifowanie, co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na zabiegi i uniknąć zbyt dużej ingerencji w strukturę zębów. Nie tworzy się na nich osad nazębny i przebarwienia. Prezentują się bardzo estetycznie i najlepiej imitują prawdziwe zęby. Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem licówek to koniecznie przeczytaj jakie są wskazania do tego zabiegu.

 • Licówki – wskazania

  Wskazaniem do założenia licówek są:

  • trwałe przebarwienia szkliwa,
  • nieprawidłowy kształt zębów,
  • rozmiar pojedynczych zębów odbiegający od normy (licówki pozwolą Ci zmienić wysokość i szerokość zęba, na który zostaną nałożone),
  • uszkodzenia szkliwa,
  • uszkodzenia powstałe wskutek urazów (pęknięcia, ukruszenia),
  • nieestetyczne wypełnienia (np. ciemne lub duże plomby),
  • diastema (duże przerwy – puste przestrzenie pomiędzy zębami).
 • Licówki – przeciwwskazania

  Przeciwwskazaniami do założenia licówek są:

  • wady zgryzu (wymagają leczenia ortodontycznego),
  • bruksizm (ścieranie zębów),
  • duże zniszczenia części korowej zęba,
  • braki w uzębieniu (licówka nie zastąpi implantu).

Dlaczego warto założyć licówki?

Licówki to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia niedoskonałości zębowych. Pozwalają skorygować zarówno drobne braki i uszkodzenia (ukruszenia, pęknięcia), jak i zbyt szerokie przestrzenie pomiędzy zębami, nierówności oraz kształty. A wszystko to, bez konieczności dużej ingerencji w tkanki i usuwania naturalnych zębów. Licówki stanowią świetną alternatywę dla wybielania preparatami na bazie nadtlenku wodoru, ponieważ dają natychmiastowy efekt – uśmiech ma śnieżnobiały odcień już w momencie zejścia z fotela dentystycznego. Zabieg jest szybki, w 100% bezpieczny i komfortowy, a jego efekty utrzymują się bardzo długo (w zależności od materiału zastosowanego na licówki). Nie obowiązuje również żaden czas rekonwalescencji – Pacjent od razu może wrócić do swoich normalnych zajęć. Na decyzję o założeniu licówek z pewnością wpływa fakt, że poprawa wyglądu zębów jest wręcz natychmiastowa, a to, że licówki niszczą zęby to mit. Licówki sprawdzają się genialnie, a zęby pacjenta dają efekt pięknego uśmiechu.

Umów wizytę
Zdjęcie zębów

Jak przygotować zęby do zabiegu?

O przygotowania Twoich zębów do założenia licówek zadba nasz doświadczony lekarz dentysta. Ważne jest przede wszystkim usunięcie osadu i kamienia zalegającego na zębach, analiza kolorystyczna oraz wykonanie badań stomatologicznych. Potrzebne będzie zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli ocenić stan zębów.

 • Przebieg procesu

 • 1

  Pierwszym krokiem jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz przyjmujący w naszym gabinecie dokładnie oceni stan zębów, opowie o wszystkich wadach i zaletach założenia licówek oraz dokładnie omówi kolejne etapy. Następnym krokiem jest badanie stomatologiczne, które pozwala wstępnie zakwalifikować Pacjenta do dalszego leczenia.

 • 2

  Specjalne modele diagnostyczne pozwolą Pacjentowi zobaczyć przybliżony efekt i ocenić, jak jego uśmiech będzie prezentował się po założeniu licówek. Bardzo ważne jest wyleczenie wszystkich zmian próchniczych i usunięcie kamienia nazębnego. Czasami niezbędne może okazać się także wcześniejsze leczenie ortodontyczne. Stopień ingerencji w tkankę zębową (i związana z nim ilość wizyt w gabinecie) zawsze są uzależnione od stanu zębów Pacjenta oraz materiału, z którego wykonane będą nakładki. Następnie lekarz może pobrać wyciski potrzebne do dalszych etapów zabiegu, dobrać kształty i rozmiary licówek. Analiza kolorystyczna pozwala dopasować idealny odcień nakładek.

 • 3

  W naszej klinice w Kielcach wykonujemy licówki pełnoceramiczne, które nie wymagają szlifowania zębów (szlifowanie kamieniami diamentowymi niezbędne jest przed nałożeniem licówek akrylowych i kompozytowych, aby nakładka dobrze związała się z naturalną powierzchnią zęba). Kolejnym krokiem jest założenie licówek na właściwe miejsce i przyklejenie ich do powierzchni zęba za pomocą specjalnych kompozytowych cementów. Teraz pozostaje kontrola zgryzu oraz przekazanie Pacjentowi zaleceń dotyczących higienizacji i wizyt kontrolnych.

Zalecenia po zabiegu nałożenia licówek

Po założeniu licówek higiena jamy ustnej nie różni się od standardowego dbania o naturalne zęby. Nie ma przeciwwskazań do szczotkowania, płukanek czy nitkowania.

Ważna jest:

 • regularna higiena jamy ustnej,
 • profesjonalne zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym,
 • regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Dlaczego w naszej klinice?

Licówki mogą zostać nałożone przez każdego lekarza dentystę. Ważne jest jednak, aby stomatolog w kompleksowy sposób podszedł do kwalifikacji Pacjenta do zabiegu. W naszej klinice medycyny i stomatologii estetycznej oferujemy bezpieczne i komfortowe licówki w Kielcach. Nakładamy licówki pełnoceramiczne, które składają się z warstw imitujących naturalne warstwy zęba. Są one przyjazne dla tkanek zębowych i zdrowia Pacjenta, nie wymagają wcześniejszego szlifowania. Jednocześnie pozwalają uzyskać doskonały efekt kosmetyczny. Licówki pełnoporcelanowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wchłaniają przebarwień z napojów i pokarmów oraz nie odkłada się na nich osad nazębny. W naszym gabinecie stomatologicznym możesz liczyć na profesjonalne podejście i jak najlepszy efekt nowego uśmiechu!
Nasz lekarz przeprowadzi wstępne badanie stomatologiczne, dokładnie oceni stan Twoich zębów i przygotuje plan dalszego leczenia. Wspólnie z Tobą dobierze odpowiednie kształty, rozmiary i odcień, aby licówki pozwoliły Ci zyskać naprawdę perfekcyjny, biały uśmiech na długie lata.

Sprawdź ceny

Czym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Metoda Digital Smile Design została stworzona przez brazylijskiego dentystę Christiana Coachmana. Zauważył on, że nawet najlepiej wykwalifikowany zespół może mieć problemy z precyzyjnym przekazaniem sobie wytycznych zawartych w planie leczenia. Czasem pacjenci spodziewają się innego efektu końcowego niż zaplanowany i zrealizowany przez stomatologa. Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie wizualnego planu leczenia oraz poznanie końcowego rezultatu – nowego uśmiechu. Takiego, który jest indywidualnie zaprojektowany, wyraża naszą osobowość i jest zgodny z fizycznymi cechami twarzy.

Efekt wybielania zębów
 • Zobacz efekt zanim podejmiesz decyzję

  W trakcie planowania leczenia estetycznego lekarz przygotowuje tymczasowe modele (mock-up). Pacjent jest fotografowany i nagrywany na krótkim video. Na podstawie tych materiałów i rozmowy analizowane są wszystkie relacje ust, zębów, dziąseł, warg w kontekście tego jak pacjent się uśmiecha i jak okazuje emocje na twarzy. Dzięki DSD, pacjent bierze udział w procesie projektowania uśmiechu i leczenia w pozytywnej atmosferze i entuzjastycznych emocjach. Często po raz pierwszy ma możliwość zobaczenia, jak będzie wyglądać efekt leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem i podjęciem decyzji.

 • Pierwsza konsultacja trwa około 1,5 godziny. W tym czasie wykonana zostanie w naszym studio fotograficznym seria zdjęć i filmów twarzy, zębów, uśmiechu. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, którego celem jest poznanie cech osobowości oraz wyobrażeń o pięknym uśmiechu. Następnie lekarz analizuje zależności między zębami, ustami, uśmiechem a rysami twarzy i mimiką wyrażającą emocje. Posługując się specjalnymi cyfrowymi planszami projektuje nowy uśmiech. W każdym momencie może skonsultować projekt z pacjentem. Powstaje plan leczenia. Ostatnim etapem jest przygotowanie w pracowni protetycznej wzoru uśmiechu, który można przymierzyć jak sukienkę czy garnitur. Teraz możesz zobaczyć nowego siebie!

 • Efekt końcowy

  Kompleksowe leczenie może wymagać zaangażowania zespołu specjalistów. Efektem analizy jest przejrzysty i czytelny plan leczenia, który rozkładany jest na poszczególne etapy. Pacjent z wyprzedzeniem zna zaplanowane wizyty, a koszty może rozłożyć w czasie. Osiągnięcie idealnego efektu zależy od pracy całego zespołu i komunikacji między wszystkimi zaangażowanymi. Stworzony dla pacjenta wizualny plan leczenia, dostępny jest dla wszystkich – nie ma więc miejsca na interpretację oczekiwań niezgodnych z pacjentem i pomyłki.