Co to są licówki?
Licówki to uzupełnienie protetyczne, które ma postać cieniutkich łusek. Płatki te na stałe przykleja się do licowej (przedniej) części pojedynczych zębów. Wcześniejsze przygotowanie powierzchni oraz zastosowanie specjalnych cementów kompozytowych pozwalają zyskać odpowiedni kształt zęba i jego prawidłowe położenie. To pozwala skorygować pęknięcia, drobne ukruszenia, duże wypełnienia stomatologiczne i inne niedoskonałości oraz uzyskać śnieżnobiały kolor tuż po zejściu z fotela dentystycznego. Chcesz skutecznie poprawić wygląd zębów i ich kolor? W takim razie metamorfoza uśmiechu licówkami zębowymi jest stworzona dla Ciebie! Sprawdź, jakie są rodzaje licówek.
Rodzaje licówek
Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe wykonuje się z kilku połączonych ze sobą składników różniących się właściwościami, które razem tworzą materiał przypominający wypełnienia stosowane w stomatologii zachowawczej. Cieniutki płatek kompozytowy pozwala ukryć drobne niedoskonałości, a jego trwałość waha się w granicach od 2 do 5 lat. To gwarantowany okres noszenia jeżeli licówki kompozytowe zostały prawidłowo wykonane oraz przytwierdzone i nie są zbyt eksploatowane – należy przez to rozumieć obgryzanie paznokci oraz spożywanie produktów oraz płynów mocno barwiących (jagody, buraki, czerwone wino).
Licówki kompozytowe mają jednolity kolor. Są bardzo szybkie w założeniu – formuje się je zazwyczaj podczas jednej wizyty, a przygotowywane są bezpośrednio w ustach pacjenta. Metamorfoza zębów licówkami kompozytowymi nie jest inwazyjna. Zazwyczaj założenie ich wymaga jedynie lekkiego zmatowienia warstwy szkliwa, ale zdarza się, że w ogóle nie jest to konieczne i licówki można przytwierdzić do korony zęba bez naruszania jej. Zabieg nie jest również bolesny, aczkolwiek można go wykonać w znieczuleniu miejscowym.
Kiedy zakłada się licówki kompozytowe? Używane są one głównie w celu zamaskowania przebarwień na koronach zębów. Licówki kompozytowe służą również do zmiany kształtu zęba w celach estetycznych – można wydłużyć lub poszerzyć poszczególne zęby tak, aby były one bardziej proporcjonalne. Licówkami kompozytowymi można też zamaskować oraz zlikwidować przerwy między zębami i diastemę.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe dają doskonały efekt kosmetyczny. Są wykonane z płatka porcelany, który ładnie odbija światło. To sprawia, że takie nakładki praktycznie w ogóle nie różnią się od naturalnych zębów (nikt z Twojego otoczenia nie powinien dostrzec implantów). Cena licówki porcelanowej jest najwyższa ze wszystkich pozostałych, ale warto przy tym zaznaczyć, że licówki porcelanowe mają najlepszą trwałość – są odporne na ścieranie i przebarwienia. Porcelana nie chłonie barwników z napojów i pożywienia, nie tworzy się na niej płytka nazębna. Przez wiele lat będziesz cieszyć się dokładnie takim samym uśmiechem, jak tuż po zejściu z fotela dentystycznego. Licówki porcelanowe wytrzymują od około 8 nawet do kilkunastu lat. Ciesz się efektem naturalnych zębów i postaw na założenie licówek.
Licówki przed i po – zobacz różnice
Licówki kompozytowe – efekt skutecznej metody poprawy estetyki uśmiechu
Piękny, olśniewający uśmiech jest marzeniem wielu osób. Dzięki postępowi w technologii dentystycznej i profesjonalizmowi specjalistów, ten cel jest teraz osiągalny z minimalną ingerencją w tkankę zęba. Licówki kompozytowe to zabieg stomatologiczny, który w krótkim czasie potrafi zmienić wygląd Twojego uśmiechu. Chcielibyśmy podzielić się z Wami wiedzą na temat tego, dlaczego zastosowanie licówek kompozytowych z minimalną lub bez preparacji może być dla wielu techniką z wyboru.
Licówki kompozytowe to jedna z metod protetycznych, które pozwoli Ci odzyskać pewność siebie i cieszyć się uśmiechem, o jakim zawsze marzyłeś. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć ten zabieg. Bonding zębów to synonim odbudowy kompozytowej, czyli tzw licówek, charakteryzuje się szybkością, bezpieczeństwem i efektywnością – lekarz dentysta ma możliwość wykonania zębów, które naturalnie komponują się i eksponują naturalne walory estetyczne urody pacjenta, z uwzględnieniem prawidłowych warunków zgryzowych. Cały proces jest poprzedzony szczegółową diagnostyką i kompleksowym leczeniem, gdy jest ono wymagane, tak aby zoptymalizować trwałość odbudowy.
Licówki – wskazania
Wskazaniem do założenia licówek są:
- trwałe przebarwienia szkliwa,
- nieprawidłowy kształt zębów,
- rozmiar pojedynczych zębów odbiegający od normy (licówki pozwolą Ci zmienić wysokość i szerokość zęba, na który zostaną nałożone),
- uszkodzenia szkliwa,
- uszkodzenia powstałe wskutek urazów (pęknięcia, ukruszenia),
- nieestetyczne wypełnienia (np. ciemne lub duże plomby),
- diastema (duże przerwy – puste przestrzenie pomiędzy zębami).
Licówki – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do założenia licówek są:
- wady zgryzu (wymagają leczenia ortodontycznego),
- bruksizm (ścieranie zębów),
- duże zniszczenia części korowej zęba,
- braki w uzębieniu (licówka nie zastąpi implantu).
Bonding zębów – zalety i charakterystyka zabiegu
Główną zaletą bondingu jest fakt, że proces ten nie wymaga szlifowania zębów. W Ideal Dent stosujemy nowatorską technikę warstwowej aplikacji kompozytu. Oznacza to, że nie musisz obawiać się o utratę zdrowych tkanek zębowych.
Bonding na zęby jest zabiegiem, którego kolejnym atutem jest szybkość. Możemy przeprowadzić cały proces na jednej wizycie, pozwalając Ci cieszyć się nowym uśmiechem w krótkim czasie.
Ponadto, licówki kompozytowe są bezpieczne dla Twojego zdrowia. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów kompozytowych, które cechują się wysoką biokompatybilnością. Licówki nie tylko poprawiają wygląd zębów, ale również chronią ich strukturę przed dalszymi uszkodzeniami.
Dlaczego warto założyć licówki?
Licówki to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia niedoskonałości zębowych. Pozwalają skorygować zarówno drobne braki i uszkodzenia (ukruszenia, pęknięcia), jak i nierówności oraz kształty. A wszystko to, bez konieczności dużej ingerencji w tkanki i usuwania naturalnych zębów. Licówki stanowią świetną alternatywę dla wybielania preparatami na bazie nadtlenku wodoru, ponieważ dają natychmiastowy efekt – uśmiech ma śnieżnobiały odcień już w momencie zejścia z fotela dentystycznego. Zabieg jest szybki, w 100% bezpieczny i komfortowy, a jego efekty utrzymują się bardzo długo (w zależności od materiału zastosowanego na licówki). Nie obowiązuje również żaden czas rekonwalescencji – Pacjent od razu może wrócić do swoich normalnych zajęć. Na decyzję o założeniu licówek z pewnością wpływa fakt, że poprawa wyglądu zębów jest wręcz natychmiastowa, a to, że licówki niszczą zęby to mit. Licówki sprawdzają się genialnie, a zęby pacjenta dają efekt pięknego uśmiechu.
Umów wizytęJak przygotować zęby do zabiegu?
O przygotowania Twoich zębów do założenia licówek zadba nasz doświadczony lekarz dentysta. Ważne jest przede wszystkim usunięcie osadu i kamienia zalegającego na zębach, analiza kolorystyczna oraz wykonanie badań stomatologicznych. Potrzebne będzie zdjęcie pantomograficzne, które pozwoli ocenić stan zębów.
-
Przebieg procesu
- 1
Pierwszym krokiem jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz przyjmujący w naszym gabinecie dokładnie oceni stan zębów, opowie o wszystkich wadach i zaletach założenia licówek oraz dokładnie omówi kolejne etapy. Następnym krokiem jest badanie stomatologiczne, które pozwala wstępnie zakwalifikować Pacjenta do dalszego leczenia.
- 2
Bardzo ważne jest wyleczenie wszystkich zmian próchniczych i usunięcie kamienia nazębnego. Czasami niezbędne może okazać się także wcześniejsze leczenie ortodontyczne. Stopień ingerencji w tkankę zębową (i związana z nim ilość wizyt w gabinecie) zawsze są uzależnione od stanu zębów Pacjenta oraz materiału, z którego wykonane będą nakładki. Analiza kolorystyczna pozwala dopasować idealny odcień nakładek.
- 3
Kolejnym krokiem jest założenie licówek na właściwe miejsce i przyklejenie ich do powierzchni zęba za pomocą specjalnych kompozytowych cementów. Teraz pozostaje kontrola zgryzu oraz przekazanie Pacjentowi zaleceń dotyczących higienizacji i wizyt kontrolnych.
Zalecenia po zabiegu nałożenia licówek
Po założeniu licówek higiena jamy ustnej nie różni się od standardowego dbania o naturalne zęby. Nie ma przeciwwskazań do szczotkowania, płukanek czy nitkowania.
Ważna jest:
- regularna higiena jamy ustnej,
- profesjonalne zabiegi higienizacji w gabinecie stomatologicznym,
- regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.
Dlaczego w naszej klinice?
Licówki mogą zostać nałożone przez każdego lekarza dentystę. Ważne jest jednak, aby stomatolog w kompleksowy sposób podszedł do kwalifikacji Pacjenta do zabiegu. W naszej klinice medycyny i stomatologii estetycznej oferujemy bezpieczne i komfortowe licówki w Kielcach. Nakładamy licówki pełnoceramiczne, które składają się z warstw imitujących naturalne warstwy zęba. Są one przyjazne dla tkanek zębowych i zdrowia Pacjenta, nie wymagają wcześniejszego szlifowania. Jednocześnie pozwalają uzyskać doskonały efekt kosmetyczny. W naszym gabinecie stomatologicznym możesz liczyć na profesjonalne podejście i jak najlepszy efekt nowego uśmiechu!
Nasz lekarz przeprowadzi wstępne badanie stomatologiczne, dokładnie oceni stan Twoich zębów i przygotuje plan dalszego leczenia. Wspólnie z Tobą dobierze odpowiednie kształty, rozmiary i odcień, aby licówki pozwoliły Ci zyskać naprawdę perfekcyjny, biały uśmiech na długie lata. Zdecyduj się na założenie licówek w Kielcach w gabinecie Ideal Dent już dziś.
Licówki kompozytowe – przemiana uśmiechu na jednej wizycie
Licówki kompozytowe to rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie estetyki dentystycznej, które umożliwia szybką i efektowną transformację uśmiechu. Są to cienkie nakładki, które przykleja się do przedniej powierzchni zęba, znacznie poprawiając jego wygląd. Co ważne, licówki te są stosunkowo tanie i można je założyć już w ciągu jednej wizyty u stomatologa, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób pragnących szybko poprawić estetykę swoich zębów.
Licówki kompozytowe – cena i informacje o zabiegu
Licówki kompozytowe są dobrym rozwiązaniem, niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój wygląd na ważne wydarzenie, czy po prostu chcesz cieszyć się piękniejszym uśmiechem na co dzień. Zabieg ten to inwestycja w Twój uśmiech, zdrowie i pewność siebie.
Bonding zębów – koszt takiego zabiegu zaczyna się już od 950 zł za jedną licówkę kompozytową – sprawdź nasz cennik.
Wybór licówek kompozytowych przynosi wiele korzyści – od odzyskania pewności siebie, poprzez piękny uśmiech, aż po podkreślenie swojej indywidualności. Fachowy personel Naszego gabinetu będzie Cię wspierać na każdym etapie procesu, dbając o Twoje potrzeby i oczekiwania.
Licówki kompozytowe lub inaczej bonding na zęby to droga do zdrowego, pięknego i niezapomnianego uśmiechu, którym będziesz chciał się dzielić ze światem. Ta technologia, wspierana zaawansowanym sprzętem i doświadczeniem fachowego personelu, stwarza możliwość osiągnięcia wymarzonego uśmiechu. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat licówek kompozytowych i innych dostępnych opcji poprawy estetyki uśmiechu. Zapraszamy na konsultację w celu szczegółowego omówienia planu leczenia i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Twoja droga do zdrowego i pięknego uśmiechu może zacząć się już teraz.
FAQ – Licówki
1. Licówki – jaka cena?
W przypadku licówek płacimy od zęba, a cena zależna jest głównie od materiału, z którego zostały one wykonane. Licówki kompozytowe są tańsze – kosztują one 950 zł za zęba. Licówki porcelanowe (pełnoceramiczne) to koszt od 1400 do 1500 zł za zęba.
2. Jak się robi licówki?
Po tym, jak dentysta oceni stan zębów i zakwalifikuje pacjenta do założenia licówek, przygotowuje on mock-up – wycisk będący modelem zębów, za pomocą którego modeluje się licówki. Następnie, jeżeli jest to wymagane, delikatnie zeszlifowuje się wierzchnią warstwę szkliwa tak, aby zwiększyć przyczepność i zminimalizować efekt pogrubienia zęba przez licówkę. Później pacjentowi zakłada się tymczasowe licówki z masy akrylowej, a kiedy gotowe są licówki kompozytowe lub ceramiczne nakładki, cementuje się je na zębie.
3. Na ile zębów zakłada się licówki?
Licówki można założyć na wszystkie zęby lub tylko na te wymagające korekty, na przykład uszczerbione. Doskonale rozwiązują one wszelkie problemy natury estetycznej. Często zakładane są na 6 lub 8 pierwszych zębów górnych lub górnych i dolnych tak, aby stworzyć piękny uśmiech.
4. Czy licówki niszczą zęby?
Prawidłowo wykonane licówki same w sobie nie niszczą zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że często ich założenie wymaga zeszlifowania cienkiej warstwy zęba. Szkliwo nie regeneruje się, więc zęby już nigdy nie będą wyglądały tak, jak przed zabiegiem.
5. Co wybrać – bonding czy licówki?
Obie te metody skutecznie maskują niedoskonałości zębów. Bonding jest zabiegiem odwracalnym, podczas którego zęby koryguje się kompozytem. Jest on jednak dość krótkotrwały – wytrzyma na zębach średnio od 4 do 5 lat. Natomiast licówki to trwałe nakładki, wyróżniające się odpornością i przytwierdzane do zęba nawet na kilkanaście lat. Wybór należy więc od tego, czego od zabiegu oczekuje pacjent.
6. Licówki – co ile wymiana?
Trwałość licówek zależy od tego, na jaki materiał zdecyduje się pacjent. Licówki kompozytowe wymagają wymiany po pięciu-dziesięciu latach. Licówki porcelanowe są dużo trwalsze – wytrzymają one na zębach nawet kilkanaście lat, a zdarza się nawet, że dłużej.
7. Czy licówki porcelanowe można wykonać w zębach przebarwionych?
Licówki porcelanowe jak najbardziej można wykonać na przebarwionych zębach – jest to wręcz wskazaniem do założenia licówek, podobnie jak nierówny koloryt, uszkodzenie zęba czy jego nieestetyczne wypełnienie. Licówki ceramiczne doskonale maskują wszelkie wizualne niedoskonałości zębów.
8. Jak dbać o zęby licówki?
Dobrze zadbane licówki będą służyły dłużej. Zalecane jest dokładne szczotkowanie minimum dwa razy dziennie, najlepiej szczoteczką soniczną, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz irygatora. Ponadto warto jest regularnie udawać się na profesjonalne zabiegi higienizacji u dentysty.
9. Czy licówki bolą?
Założenie licówek nie jest bolesne. Podczas szlifowania szkliwa stosuje się znieczulenie miejscowe, ponieważ proces ten może być dość niekomfortowy. Do kilkunastu godzin po zabiegu możliwe jest również odczuwanie nadwrażliwości zębów na ciepło i zimno.